Nepotřebují boty a cítí se zdravěji

 

Existují lidé, kteří se rozhodli zout, aby se cítili lépe a zdravěji. Říkají si bosochodci. Můžete je potkat kdekoliv, na procházce, v kavárně, městských ulicích i na horách. Ať už svítí slunce, prší nebo padá sníh, těmto lidem zdánlivě něco chybí. Boty. Není to však proto, že by na ně neměli. Rozhodli se tak dobrovolně a chůze naboso se stala jejich novým životním stylem.

„Chůze naboso je naprosto přirozená, vždyť lidé takto chodili miliony let. Nějak jsme na to ale pozapomněli, a co dnes nedělá většina, je považováno za odchylku od normálu,“ říká David Mrhač, který je vášnivým propagátorem bosé chůze a zakladatelem občanského sdružení Bosá turistika.

Lidé pohlíží na bosochodce nechápavě i se zájmem

Příznivci chození naboso se denně setkávají s nechápavými a udiveným
i pohledy kolemjdoucích lidí. I přesto, že někteří z nich jsou velmi zvídaví a vyzkoušeli by si to, raději si boty ponechají. Důvodem je obava z odmítavé reakce okolí, stud, ale i strach ze zdravotních problémů a možných zranění. Vyznavači bosé chůze mají však na vše vysvětlení a tvrdí, že kdyby lidé chodilo naboso, ubylo by civilizačních chorob.

Například přírodní léčitelé manželé Patakyovi chodí bosi již pětadvacet let. Žádné zdravotní komplikace přitom nepociťují, spíše naopak. Podle nich bosé nohy zdraví v žádném případě neškodí a to ani v zimě. „Při chůzi naboso je noha aktivní, prokrvuje se a člověku může být menší zima, než když ji má sevřenou v botě s několika vrstvami ponožek,“ vysvětluje Beáta Patakyová.

Podobným způsobem vyvrací obavy ze zranění. Chodidlo, které si chůzi naboso přivykne, je zraněním odolné a kůže se hojí daleko rychleji. Zranění prý slouží spíše k užitku jako varování, že něco není v lidském tělo v pořádku. Vždyť chodidlo funguje jako mapa celého těla, což se také využívá v reflexní terapii. „Zranění není náhoda. Podle toho, v ­jaké části chodidla k němu došlo, lze zjistit, jestli člověka trápí třeba zablokovaná páteř, nebo ledviny,“ zdůrazňuje Július Pataky.

Názory odborníků na bosou chůzi se liší

Bosá chůze není žádnou novinkou a jedná se o oblíbenou a doporučovanou praktiku v alternativní medicíně. Příznivce však najdeme i mezi odborníky v různých lékařských odvětvích.

Lékaři, a to zejména pediatři, poukazují na to, že například v dětském věku se utváří zdravá klenba. V uzavřené obuví je však chodidlo pasivní a dochází k nedostatečnému zapojení svalů. Odborníci tedy proti bosé chůzi neprotestují, právě naopak. Zdůrazňují však, že lidé by si měli vybírat, po čem bosi chodí. Rovná dlažba či asfalt může zdraví spíše škodit než prospívat.