Modřiny nejen od dřiny. Je možné je léčit?

Mohou za ně drobné úrazy, pády nebo silné stisky. Objevují se také při příliš silném projevu lásky coby nechvalně proslulé cucfleky. A někdy se objeví i bez žádného zjevného vnějšího impulsu.

Modřiny jsou krevní výrony charakteristické nevábně vypadající barevnou skvrnou. Tu způsobuje poškození drobných cév těsně pod kůží. Dochází k podkožnímu krvácení, které než se zastaví, zanechá jasnou stopu v oblasti, kde došlo k úderu. Jako děti nás trápila lehká bolest, kterou jsme pocítili při zmáčknutí modřin. V dospělosti jako daleko větší problém pociťujeme jejich odpudivý vzhled.

Jak léčbu modřiny urychlit a kdy kvůli nim vyhledat lékařskou konzultaci, to jsou otázky, které si dnes zodpovíme.

Barva modřiny indikuje její stáří

Možná jste si sami všimli, že se podle barvy podlitiny dá docela dobře odhadnout její stáří. Nejde o jednoznačnou záležitost a hodně také závisí na barvě pokožky. Pojďme si projít genezi modřiny u ženy nebo muže europoidní neboli bílé rasy, s poměrně světlou barvou kůže.

 • Ihned po nárazu má skvrna červenou barvu, již způsobuje čerstvá okysličená krev vytékající z poškozených cévek v místě úderu;
 • Cca po 48 hodinách krev ztrácí kyslík a podlitina tak mění barvu. Všimnete-li si na kůži vašeho známého modré, fialové nebo černé modřiny, můžete si být jistí, že úraz utrpěl asi před dnem nebo před dvěma;
 • Po 5-10 dnech se skvrna zbarvuje do žluta nebo do zelena. Tyto barvy tvoří sloučeniny zvané biliverdin a bilirubin, které vznikají rozkladem hemoglobinu;
 • Po 10 až 14 dnech je barva modřiny žlutohnědá nebo světle hnědá;
 • V dalších dnech se modřina postupně vytrácí.

Jak to léčit

Mnozí jistě ocení možnost urychlit hojení nebo zmírnit bolest. Uveďme si čtyři metody, jak si od modřin pomoci.

Metoda 1: Ledování

Účinně působí, když na místo poranění přiložíme led. Může to být ve formě sáčku s ledovými kostkami nebo klidně i pytlíkem zmraženého hrášku. Čas hraje roli: na čerstvé modřině můžete zpomalit krvácení a zmenšit tak vzniklý otok. Také tím zabráníte unikání krve dále do těla a tvorbě zánětů.

Jak postupovat? Sáček s ledem zabalte do ručníku a přiložte na poraněné místo na kůži. Nepokládejte na ránu led přímo, neboť to může vést k poškození kůže.

Metoda 2: Hojivé krémy

Ve vaší lékárně najdete speciální poúrazové masti a krémy. Většinou obsahují heparin pro urychlení vstřebávání krevní sraženiny a protizánětlivou látku, typicky ibuprofen. Tyto přípravky zklidní otok a podpoří vstřebávání krevních výronů.

Vyhledat lékárnu až poté, co se poraníte, nedává moc smysl. Než si hojivý krém koupíte, vaše modřina už bude fialová. Je lepší se předzásobit dopředu.

Metoda 3: Ryzí příroda

O účinku některých bylin na drobná poranění píšeme často v našem Herbáři. Namátkou vzpomeňme v lidovém léčitelství oblíbenou mateřídoušku, sléz a heřmánek. Proslulosti při snižování otoků dosáhla bylina prha arnika v lékárnách často pod názvem arnika horská nebo arnica montana). Bylinkové obklady vám tak vřele doporučujeme.

Metoda 4: Zvednout končetinu nahoru

Modřiny se většinou tvoří na nohách a rukách a jednou z doporučovaných metod je poškozené místo zvednout nahoru nebo si lehnout. Tím zpomalíte zvětšování modřiny.

Kdy navštívit doktora

Vašeho doktora navštivte pouze a jedině při některém z následujících případů:

 • máte pocit, že došlo ke zlomení kosti;
 • ztratili jste kontrolu nad některým svalem nebo kloubem nebo nemůžete hýbat celou končetinou;
 • modřiny se na poškozeném místě objevují znovu a znovu;
 • není znám důvod, proč se podlitina objevila;
 • modřina se nezahojila ani za dva týdny;
 • modřina se objevila na oku a znemožňuje vám vidět.

Co může modřina také znamenat?

Nedostatek vitamínu C

 • tato klíčová látka je součástí vaziva cévních stěn. Chybí-li, důsledkem může být zvýšený výskyt modřin.

Nemoci krve

 • modřiny mohou indikovat nedostatek krevních destiček (které vyspravují cévy) až po hemofilii neboli poruchu srážlivosti krve. Tato nemoc je nicméně poměrně vzácná.

Jaterní cirhóza

 • tato choroba citelně oslabuje tvorbu krevních destiček. Dalšími doprovodnými jevy je krvácení z nosu a z dásní.

Nevhodné opalování

 • Pobyt na sluníčku přináší vitamin D pro silné kosti. Jenže příliš dlouhé opalování je kontraproduktivní. Spálená kůže se ozývá mimo jiné i podlitinami. Spálená kůže může vést i k podkožnímu krvácení a pak je nutné navštívit dermatologa.

Užívání některých léků

 • Léčiva k ředění krve mohou při nesprávném dávkování vést ke zvýšené tvorbě podlitin. Dlouhodobé užívání kortikoidů nebo hormonální antikoncepce, některé látky obsažené v antidepresivech, například fluoxetin, bupropion nebo sertralin, také mohou negativně ovlivnit srážlivost krve.

Stáří

 • Marná sláva, organismus nevydrží mladý a svěží navěky. Stárnoucí kůže je čím dál tenčí a průsvitnější a snižuje se kvalita vrstvy zvané škára, která chrání tělo před následky fyzických nárazů. Proto se modřiny u staršího člověka objeví s daleko větší frekvencí a hojí se mnohem pomaleji.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322742.php
https://www.lekarnickekapky.cz/leky/volne-prodejne-leky/modriny-banalita-nebo-duvod-k-obavam.html
https://patalie.cz/samovolne-objevovani-modrin-vam-telo-rika