Koronavirus. Co musíte vědět v současné situaci?

Žijeme v mimořádné době. Současná koronavirová epidemie je událostí celosvětového významu. Nikdy dříve jsme nečelili situaci, která by zasáhla bez výjimky všechny, tedy miliardy lidí na tomto světě.

Jak se ochránit před nemocí COVID-19? Je zapotřebí se zásobit potravinami a léky? A kde najít aktuální a důvěryhodné informace o šíření nákazy?

Všechny tyto otázky se vám pokusíme zodpovědět v dnešním článku.

Co je koronavirus a co COVID-19?

Nejdříve si udělejme pořádek v terminologii, protože už v základních pojmech se dělají často chyby. Virem, který je původcem současné globální pandemie, je SARS-CoV-2. V médiích hojně používaný název “koronavirus” je obecný, označuje se jím rodina virů, jíž je SARS-CoV-2 pouhým jedním členem.

Co se týče pojmu COVID-19, nejde o virus. COVID-19 je zkratkou z COronaVIrus Disease-2019 (v tomto roce byl původce identifikován) a je to nemoc, kterou se k dnešnímu dni (30. března 2020) prokazatelně nakazilo takřka 750 000 lidí.

Virus byl poprvé identifikován ve městě Wu-chan v provincii Hubei v Číně. Z analýz DNA vyplývá, že zdrojem byli netopýři, hadi nebo luskouni, což jsou zvířata obecně ke koronavirům náchylná. Přenos těchto virů na lidi ze zvířat je možný pouze při mutaci viru, což je velmi vzácný jev. U SARS-CoV-2 k tomu ale došlo. Mezi prvními nakaženými byli účastníci tradičních trhů ve Wu-chanu, kde se prodávají živá i mrtvá zvířata. Odtud se začal virus šířit dále do Číny a poté do dalších zemí.

K prvním epicentrům pandemie patřily kromě Číny také Jižní Korea, Japonsko, Thajsko a Irán. V Evropě koronavirová časovaná bomba vybuchla nejdříve v Itálii.

Kde pandemie zatím nepropukla?

Ke konci března 2020 je virus a s ním spojená nemoc COVID-19 rozšířená všude ve světě. V Číně epidemie (dle dostupných údajů) zpomaluje, nejvíce zasaženým regionem je v tuto chvíli Evropa. I zde ale v relativních číslech dochází ke zpomalení šíření nákazy, na což mají vliv přísná opatření ve většině zemí. V měsíci dubnu se dá očekávat, že se kontinentem s největším počtem nakažených stane Amerika.

Případy koronavirové nákazy ohlásily všechny nezávislé země světa s výjimkou několika pacifických ostrovů (např. Vanuatu, Cookovy ostrovy), afrických zemí (např. Malawi, Burundi, Botswana) a Severní Koreji, u níž můžeme důvěryhodnost této informace zpochybnit.

Mezi nakaženými zeměmi je výjimkou, pokud v souvislosti s chorobou nedošlo k úmrtí. V České republice k 30. březnu zemřelo 17 lidí. Sousední Slovensko je spolu s Lotyšskem, Běloruskem, Maltou, Vatikánem a Lichtenštejnskem mezi posledními evropskými zeměmi bez obětí na životech.

Jak se chránit?

Zatímco státní opatření se liší země od země, opatření, která by měli dělat jednotlivci, jsou univerzálně platná všude na světě. Jedná se o:

  • pravidelné umývání rukou. Umyjte si ruce pokaždé, když přijdete z venku nebo když jste v kontaktu s jiným člověkem;
  • používání dezinfekce. Očistěte nejen ruce, ale čas od času také plochy, kterých se dotýká větší množství lidí – kliky od dveří, zábradlí na schodištích a podobně. Pokud nemůžete sehnat dezinfekci v obchodě (je nyní nedostatkovým zbožím), poslouží také tradiční česká Alpa nebo jiný vhodně zvolený roztok s vysokým obsahem alkoholu;
  • ohleduplné kýchání a kašlání. Zakrývejte si ústa a nos (nejlépe papírovým kapesníkem, ne rukou);
  • nošení ochrany obličeje na veřejnosti, tj. respirátorů nebo roušek. Pomáhají bránit přenosu nemoci prostřednictvím kapének z dýchacích cest;
  • respektování všech vládních opatření učiněných v souvislosti s šířením pandemie. A dodejme: zároveň respektování pravidel slušného vychování a ohleduplnost vůči druhým.

Jak se zásobit?

Často skloňovaným pojmem v souvislosti s pandemií je karanténa. V některých zemích byla nařízena karanténa úplná, v Česku je zatím jen částečná. Lidé stále mohou chodit do práce a za nákupy, také procházky jsou dovoleny (pokud jdete ven v doprovodu maximálně jedné osoby, výjimkou jsou členové jedné domácnosti; a pokud si chráníte obličej).

Za těchto podmínek není nutné uchylovat se k masivnímu skupování potravin, léků a dalších základních potřeb. Přispívá to pouze k šíření paniky a to je to poslední, co je v současné situaci zapotřebí.

Na druhé straně je pravdou, že je dobré přehodnotit životní postoj „nakupuj jen když něco honem potřebuješ“. Je moudré mít doma určité zásoby, platí ale, že zásoby v rozumné míře a navíc celoročně, i mimo období epidemií.

Trvanlivé potraviny nesmí ve spíži chybět. Vedle několika sáčků rýže a těstovin by na poličkách měly stát konzervy s luštěninami, sójou, sušenými nebo loupanými rajčaty, okurkami, paštikami – a také pár tuňáků či jiných ryb. Zpestření může zajistit sterilované ovoce či zelenina.

Vedle toho je dobré mít doma zásobu léčiv, která užíváme dlouhodobě.

Kde sledovat aktuální informace?

Vyhněte se poplašným zprávám šířeným nedůvěryhodnými zdroji. Sledujte seriózní média. Trafiky jsou otevřené, nadále můžete kupovat kvalitní noviny a časopisy.

Skvělé informace poskytují webové stránky Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Je dobré být informován o aktuálním stavu šíření COVID-19 ve světě. Vládnete-li angličtinou, nejlepší aktuální data přináší stránky worldometers.info.

Sledujte televizní zpravodajství a to nejlépe Českou televizi. V krizi podobného rozsahu se ukazuje síla veřejnoprávních médií: mají největší tým novinářů, mají velkou zodpovědnost a informace podávají bez snahy vzbudit paniku nebo senzaci.

Jak z toho všeho nezešílet?

Není zapotřebí ztrácet hlavu. Lidstvo už zažilo řadu epidemií a přečká i tuto. Náznaky už se objevují. V Číně už COVID-19 ztrácí sílu a ač se to nezdá, i v Evropě epidemie začíná stagnovat. Například v Česku v absolutních číslech nadále pacienti přibývají každý den po stovkách, ale v relativních číslech už růst nečiní 120 % a více, ale jen 110 %. Co to znamená? Že pokud dříve stačily tři dny, aby se počet nemocných zdvojnásobil, nyní je tempo pomalejší. Platí to pro většinu evropských zemí.

Možná i vy zjišťujete, že máte v karanténě přemíru volného času. Věnujte ho něčemu užitečnému. Zdravou mysl vám dodají dobré knihy nebo filmy. Možná je na čase vytáhnout z knihovny zaprášenou učebnici cizího jazyka a začít se vzdělávat. Volejte si často s rodinou nebo s přáteli.

Je skvělé věnovat čas šití roušek. Zkuste to sami nebo se zapojte do některé ze skupin, které spontánně vznikly všude po republice. Lidé vyrábějí roušky a pak je věnují sociálním pracovníkům, zdravotním sestrám, bezdomovcům a dalším, kteří je nutně potřebují. Zapojte se také!