Knokaut: Jak funguje nejslavnější boxerský úder?

Boxerské zápasy se těší velké oblibě a nejlepší boxeři jsou považováni za celebrity. Přitom není boxer jako boxer. Každý boxer má svůj osobitý styl. Někteří se „specializují“ na dlouhé údery, jiní na velké množství krátkých a tvrdých úderů a další sází na rychlý knokaut, který jejich soupeře pošle okamžitě k zemi.

Styl každého boxera je primárně dán jeho fyzickými a psychickými předpoklady. Moderní box rozlišuje celkem pět různých stylů. Například „klasický boxer“ (out-fighter) využívá relativně slabých, ale dlouhých úderů a utkání rozhoduje výsledný počet bodů. Právě do této skupiny patřil slavný boxer Muhammad Ali. Z chyb svého protivníka těží defenzivní boxer (counter puncher), jenž se vyznačuje vynikající obranou a okamžitými protiútoky.

Méně pohyblivý boxer (brawler či slugger) sází naopak na hrubou sílu a svého soupeře doslova drtí údery typu zvedáky či háky. Na krátkou vzdálenost bojují spíše menší boxeři tzv. in-fighteři. Jejich cílem je dostat se soupeři na tělo a pak jej udolat pomocí krátkých rychle za sebou jdoucích tvrdých úderů. A pak tu máme punchera, všestranného boxera kombinujícího hrubou sílu i techniku. Puncher je ten, který chce svého soupeře složit k zemi rychle a navždy. Jeho cílem je slavný úder KO.

Jak funguje boxerský knokaut?

Knokaut neboli ve zkratce KO není jednoduchý úder, ale když se povede jedna dobře mířená rána na čelist, vítězství je téměř jisté. Knokaut je velice ničivý úder, který soupeři způsobí otřes mozku, v jehož důsledku okamžitě upadne do bezvědomí. Proč tomu tak je?

V důsledku náhlého úderu na hlavu si mozek „zaplave“ v mozkomíšním moku a přitom naráží na vnitřní strany lebky. Ztrátu vědomí však může způsobit také podráždění receptorů trojklanného nervu. Čelistní kloub je totiž inervován vlákny právě tohoto hlavového nervu. Tvrdý úder do čelisti jej podráždí natolik, že se dostane až na mozkový kmen a tím dojde k utlumení mozkové kůry. Boxer ihned upadne do bezvědomí.

Boxer, který utrpí více knokautů, se může časem stát náchylnějším. Opakované údery na jedno místo mohou být příčinou zvýšené citlivosti receptorů v čelistním kloubu. U takového boxera může stačit menší rána, aby došlo ke knokautu.