Jedna ze stinných stránek evoluce: křečové žíly. Jak vznikají a jak proti nim bojovat?

Kdo by je neznal. Křečovými žílami (varixami) trpí 30 % žen a 20 % mužů *. Výskyt přitom roste s postupujícím věkem – po šedesátce už existuje poměrně vysoká šance, že se na našich nohách objeví nehezké namodralé hrudkovité žíly.

Proč jen člověk? Protože jako jediný chodí po dvou

Možná jste nevěděli, že člověk je v podstatě jediným tvorem, který se s tímto problémem potýká. A spílat za to můžeme onomu legendárnímu opičímu prapředkovi, který jako první seskočil z větví stromů a začal chodit po dvou. Křečové žíly jsou tudíž vlastně stinnou stránkou evoluce člověka. Vznikají jako důsledek velkého ortostatického tlaku, kterému jsou naše dolní končetiny vystaveny. Tím, že odtok krve z žil na nohou se odehrává proti působení gravitace, má náš žilní systém co dělat. Lidské tělo nás vybavilo mechanismem zvaným svalově-žilní pumpa, která krev z nohou směrem k srdci doslova pumpuje. Tento systém však postupem času může selhat, mimo jiné v důsledku některých špatných zvyků, které si v průběhu života osvojíme. O tom bude v našem článku ještě řeč.

Vraťme se krátce ke zvířatům. Napadlo by vás možná: co například žirafy? U těchto sudokopytníků bychom taky mohli podobné zdravotní komplikace očekávat. Každá z žirafích dlouhých nohou nese průměrnou zátěž 250 kg, na kotníky je tak vyvíjen tlak, který v živočišné říši nemá obdoby. Křečové žíly ale přesto nemají. Žirafy totiž chrání jejich pevná, těsně přiléhající kůže.*

Hyzdí nohy a vedou k vážným zdravotním potížím

Křečové žíly na první pohled pozná i naprostý laik: to ale až v pokročilé fázi, kdy už výrazně ztrpčují pacientovi život. Na začátku jsou totiž mírně znatelné a sotva prosvítají kůží. Teprve později vznikají známé modrofialové vinuté žíly o průměru i více než 2 milimetry. Je s nimi spojena tíha nohou, postupně přecházející v bolesti a křeče. Nápadné bývají křečové žíly zvláště v noci, kdy ostatně křeče obtěžují nejvíce.

V dalších stadiích se přidávají otoky kolem kotníků, vymizení původního ochlupení bérců, ztmavnutí kůže a její zatvrdnutí až vznik bércových vředů. Bércový vřed je známkou odumírání tkáně. Jeho léčba je dlouhodobá, onemocnění se vrací.

Co tedy nejdříve vypadalo jako výhradně estetický problém, může vést k vážným zdravotním potížím. Proto nepodceňujte křečové žíly.

K rizikovým faktorům patří obezita, kouření i boty na podpatcích

Obecně lze říci, že křečové žíly vznikají při porušení žilních chlopní, které zabraňují zpětnému toku krve. Nedostatečná funkce chlopní, často v kombinaci s vrozeně méně silnými cévními stěnami, vede ke hromadění  krve v dolních končetinách. To se projevuje otoky, záněty, bolestí a dalšími známými příznaky.

Snížená kvalita vaziva žilní stěny je sice dědičnou záležitostí, křečové žíly si ale do určité míry můžeme přičinit sami z důvodu:

  • sedavého zaměstnání,
  • nedostatku sportu,
  • obezity,
  • pravidelného kouření,
  • nošení stahujícího šatstva, bot na vysokém podpatku,
  • těhotenství.

Poslední dva faktory odpovídají na otázku, proč jsou křečové žíly rozšířenější u žen než u mužů. Mimochodem, výskyt tohoto žilního onemocnění akceleruje i zdánlivě nevinný zvyk překládání si nohy přes nohu.

Kompresivní punčochy: nejrozšířenější způsob léčby

Je řada způsobů, jak křečové žíly léčit. K chirurgické léčbě se uchylujeme v těžkých případech, kdy je zapotřebí odstranit postižený žilní kmen. Existuje také farmakologická léčba – tablety, které si koupíte v lékárně, mohou zmírnit průvodní obtíže, ale již vzniklé varixy neodstraní. Novinkou na poli léčby křečových žil je takzvané žilní biologické lepidlo, které se aplikuje do postižené oblasti. Žíla se rychle stáhne a po pár týdnech či měsících zaniká. Tato léčba je však poměrně nákladná.

Nejrozšířenějším druhem léčby je léčba kompresivní, na kterou se používají speciální punčochy či podkolenky. Kompresivní podkolenky jsou vyrobeny tak, aby působily tlak na těch správných místech na nohou. Sníží tak průměr rozšířených žil a zmírní nedomykavost žilních chlopní.

Punčoch existuje celá řada a váš lékař vám poradí, jaký typ je pro vás nejvhodnější. Pokud pociťujete potíže v oblasti kotníku a lýtek, stačí podkolenky. Bolesti v podkolení jamce nebo na stehně si žádají punčochy stehenní nebo celé punčochové kalhoty.

Fungují i jako prevence

Důležité je určit správné míry. Lékaři nejsou povinováni měření činit – a tak to většinou nedělají. Měření si proto musíte nechat udělat odborníkem v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách. Ten zjistí míru obvodu přes prsty, přes nejširší nárt, pod kotníkem a na lýtkách, v případě stehenních punčoch pak i přes koleno, ve stehnu, v pase a v bocích. Měření je nutné udělat ráno. Proč právě ráno, to je jasné každému, kdo už měl s projevy žilní nedostatečnosti co do činění: ráno jsou končetiny v pořádku, otok nastupuje v průběhu dne a odpoledne už může rozdíl v měření činit několik centimetrů.

Vedle správné míry je důležitý také materiál. Ačkoliv většinou preferujeme přírodní materiály před umělými, u kompresivních punčoch a podkolenek je tomu naopak. Bavlna totiž moc kompresivní není, zvláště po několika vypráních. Za kvalitní pružné materiály považujeme elastan, siltex nebo optex. Jejich sílu komprese poznáte, když je několikrát v ruce roztáhnete (což doporučujeme při pořizování udělat). Schopnost komprese si kvalitní výrobky udrží i po několika vypráních.

Kompresivní punčochy pomáhají zmírnit příznaky křečových žil a také slouží jako prevence. Proto je dobré je začít nosit již v mladším věku.

Punčochy nenoste v noci. Při spaní jste totiž ve vodorovné poloze a krev se vám v žilách dolních končetin nehromadí.

*https://www.irishtimes.com/life-and-style/health-family/10-things-you-didn-t-know-about-varicose-veins-1.3568031#:~:text=The%20combination%20of%20standing%20on,tight%20skin%20prevents%20varicose%20veins.