Zajímavosti

Jak zvládnout karanténu v co největší duševní pohodě

Karanténu jsme si už prožili všichni. V České republice byl v souvislosti s pandemií nemoci Covid-19 vyhlášen nouzový stav 12. března 2020. Na čas většina z nás ztratila možnost chodit do práce či do školy, účastnit se kulturních a sportovních akcí vč. dětských kroužků, ba dokonce i cestovat a navštěvovat naše blízké. Teprve na konci května byl nouzový stav zrušen a život se vrátil s určitými omezeními do normálu.

více zde

Alergie na mléko versus intolerance laktózy. Co je odlišuje a co prožívají ti, kteří na ně trpí?

28letý Abhishek je IT specialista z Indie, který už pět let žije a pracuje v Brně. Moravskou metropoli si natolik oblíbil, že zde časem přivedl ze své rodné země i svoji manželku Dipiku a spolu vychovávají roční dceru Nairu. 37letá Veronika naopak Česko opustila. S manželem Michalem si rozhodli splnit dávný sen odstěhovat se do Finska. Mají dvě dcery a syna. Veronika a Abhishek toho na první pohled nemají mnoho společného. Cosi je ale přece jen spojuje: oba patří mezi jedince, kteří až v dospělosti zjistili, že jim konzumace mléka způsobuje nepříjemné zdravotní problémy.

více zde

Jedna ze stinných stránek evoluce: křečové žíly. Jak vznikají a jak proti nim bojovat?

Kdo by je neznal. Křečovými žílami (varixami) trpí 30 % žen a 20 % mužů *. Výskyt přitom roste s postupujícím věkem – po šedesátce už existuje poměrně vysoká šance, že se na našich nohách objeví nehezké namodralé hrudkovité žíly. Možná jste nevěděli, že člověk je v podstatě jediným tvorem, který se s tímto problémem potýká.

více zde

Specializováno na vitamíny

Vitamíny jsou látky, které jsou nutné pro správné fungování organismu. Každý vitamín má svoje vlastní, velmi specifické úkoly, které neumí zajistit žádné jiné sloučeniny. Jejich nedostatek se proto může projevit formou nejrůznějších onemocnění a poruch.

více zde

Koronavirus. Co musíte vědět v současné situaci?

Žijeme v mimořádné době. Současná koronavirová epidemie je událostí celosvětového významu. Nikdy dříve jsme nečelili situaci, která by zasáhla bez výjimky všechny, tedy miliardy lidí na tomto světě. Jak se ochránit před nemocí COVID-19? Je zapotřebí se zásobit potravinami a léky? A kde najít aktuální a důvěryhodné informace o šíření nákazy? Všechny tyto otázky se vám pokusíme zodpovědět v dnešním článku.

více zde

Kolorterapie aneb jak dobře se dá léčit barvami

Barvy jsou všude okolo nás. Jsou v přírodě, v našich domovech, na našich pracovištích i na oblečení, které nosíme. Mají vliv na naše duševní a fyzické funkce? Dá se jejich prostřednictvím dokonce léčit?  Kolorterapie, zvláštní obor alternativní medicíny, věří, že ano.

více zde

Zaměřeno na suché oči

Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že novodobý fenomén téměř neustálého hledění do monitorů a displejů mobilních telefonů velmi zatěžuje naše oči. Neustálé zaostřování na blízko zapojuje množství malých očních svalů, jež se poté rychleji unaví.

více zde

Kryoterapie: dobrodružství v mrazu, které vás zocelí

Lidské tělo je zkrátka plné záhad. Na jednu stranu nám hrozí podchlazení a omrzliny už při teplotách kolem 0°C, na druhou stranu za určitých okolností zvládneme bez obav mráz, který nezažijeme ani na Antarktidě. A nejen, že ho zvládneme: dokonce nám pomůže při léčbě některých zdravotních problémů.

více zde

Modřiny nejen od dřiny. Je možné je léčit?

Mohou za ně drobné úrazy, pády nebo silné stisky. Objevují se také při příliš silném projevu lásky coby nechvalně proslulé cucfleky. A někdy se objeví i bez žádného zjevného vnějšího impulsu. Modřiny jsou krevní výrony charakteristické nevábně vypadající barevnou skvrnou. Tu způsobuje poškození drobných cév těsně pod kůží. Dochází k podkožnímu krvácení, které než se zastaví, zanechá jasnou stopu v oblasti, kde došlo k úderu.

více zde

Konzervace bez konzerv. Uchovávejte potraviny pro zimní období

Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, řekněte jí, že jste nezaháleli a mimo jiné jste i mysleli na ovoce a zeleninu. Pro dlouhé období vegetačního klidu, kdy na polích a zahrádkách nic neroste, je dobré si připravit nějaké zásoby. Možná jste nikdy dříve nezavařovali ani nemrazili. Možná jste tuto praxi sledovali jen u svých maminek a babiček. Zatímco dříve bylo skladování ovoce a zeleniny na zimu něčím takřka nutným, dnes je to především chytré a výhodné.

více zde