Zajímavosti

Vánoční dárky z lékárny

Připomínat, že se blíží vánoční svátky, je zbytečné – dennodenně to slyšíme nejméně stokrát a asi málokomu z nás je to příjemné. S Vánoci totiž přichází každoroční starosti, čím potěšit naše blízké. Přicházíme s tipy na trochu jiné vánoční dárky. Nemusíte pro ně chodit daleko – jsou k dostání v lékárně. Dárek plný zdraví? A proč ne? Takový dárek obvykle neskončí nevyužitý někde v koutě, aby na něj pomalu sedal prach. Proto zvolte z našich tipů. Ač vypadají jako maličkosti, pro Vaše blízké to jistě budou příjemné dárečky, které v nadcházejícím roce dobře poslouží.

více zde

Vitamín D: co o něm víme?

Epidemie nemoci COVID-19 zvedla obrovskou vlnu zájmu o dříve poněkud opomíjený vitamín D. Takové pozornosti se mu dostávalo naposledy v poválečném období, kdy byl dětem doporučován rybí tuk pro podporu růstu.

více zde

Senná rýma. Sezóna kýchání a pálivých očí v plném proudu

Bojínek, psárka, drnavec, lipnice, kostřava. Naši předci dávali těmto letním travám opravdu krásná, libozvučná jména. Tehdy ještě ale nevěděli nic o trendu alergií, který ostatně měl přijít až o mnoho let později. Kdyby tito muži žili dnes, asi by pro tyto druhy rostlin měli jiná pojmenování: kýchavec, okoslz nebo hrdlosvědík.

více zde

Pigmentace kůže – co ji způsobuje, příklady poruch pigmentace

S blížícím se létem se toto téma stává aktuální. Opět přichází období, kdy svoji kůži vystavujeme slunečním paprskům a také obdivným pohledům kolemjdoucích. Vždyť co může být krásnějšího, než bronzové opálení? Ve skutečnosti ale naše pleť v létě dostává dost zabrat. Je více dehydratovaná, šupinatí, snadněji se na ní mohou tvořit vrásky. A také pozorujeme vyšší výskyt pigmentových skvrn.

více zde

Od tenisového lokte až po boxerské ucho. „Sportovní“ termíny ve zdravovědě

Podivuhodné množství úrazů a nemocí dostalo svůj název podle sportovního odvětví. Dnes jsme se na několik těchto termínů podívali a rozebrali je. Závěr je překvapivý: sport je v tom často naprosto nevinně. Některé z těchto zdravotních problémů tu existovaly dávno předtím, než první člověk obul tretry, vstřelil branku nebo udělal výmyk na hrazdě. Jiná onemocnění se sportovním přívlastkem sužují v současnosti především ty z nás, kteří žádný sport nedělají.

více zde

Blondýnky něžné nebo vlasy jak havraní křídla? Co určuje barvu vlasů

Barva vlasů je náš základní poznávací znak. Ač se lidé snaží získat pozornost výstředním oblečením nebo neobvyklým tetováním, nic nedokáže učarovat tak jako krásná barva vlasů. A komu není dáno od přírody, ten si pomáhá alespoň vlasovou kosmetikou. Dnes je možné si obarvit vlasy na zeleno, fialovo nebo na růžovo, ale od toho odhlédneme. Náš článek je věnován přírodní barvě vlasů a faktorům, které ji určují.

více zde

Mindfulness. Pomocí jednoduchých cviků můžete dosáhnout tolik potřebného zklidnění

Dnešní dobu vystihuje slovíčko „neklid“. Neklid, který ovládá každého z nás. Že vy neklidní nejste? Mějte na paměti, že neklid neznamená nutně chaotické pobíhání z místa na místo a neschopnost zvládat svěřené úkoly. To už je pokročilá fáze, již bychom mohli nazvat těžký stres. Neklid může vypadat nevinně, i přesto nás může limitovat v našem každodenním úsilí.

více zde

Holka modrohnědooká, nesedávej u potoka… Co způsobuje heterochromii?

Heterochromie je lékařský termín označující různobarevnost. Můžeme mluvit o heterochromii vlasů nebo kůže, ale nejčastějším a také nejnápadnějším typem je heterochromie duhovky. Právě tomuto typu je věnován dnešní článek.

více zde

Jak zvládnout karanténu v co největší duševní pohodě

Karanténu jsme si už prožili všichni. V České republice byl v souvislosti s pandemií nemoci Covid-19 vyhlášen nouzový stav 12. března 2020. Na čas většina z nás ztratila možnost chodit do práce či do školy, účastnit se kulturních a sportovních akcí vč. dětských kroužků, ba dokonce i cestovat a navštěvovat naše blízké. Teprve na konci května byl nouzový stav zrušen a život se vrátil s určitými omezeními do normálu.

více zde

Alergie na mléko versus intolerance laktózy. Co je odlišuje a co prožívají ti, kteří na ně trpí?

28letý Abhishek je IT specialista z Indie, který už pět let žije a pracuje v Brně. Moravskou metropoli si natolik oblíbil, že zde časem přivedl ze své rodné země i svoji manželku Dipiku a spolu vychovávají roční dceru Nairu. 37letá Veronika naopak Česko opustila. S manželem Michalem si rozhodli splnit dávný sen odstěhovat se do Finska. Mají dvě dcery a syna. Veronika a Abhishek toho na první pohled nemají mnoho společného. Cosi je ale přece jen spojuje: oba patří mezi jedince, kteří až v dospělosti zjistili, že jim konzumace mléka způsobuje nepříjemné zdravotní problémy.

více zde