Světový den ledvin se v roce 2018 zaměřuje na ženy

Onemocnění ledvin rozhodně nepatří mezi banální nemoci, právě naopak. Kromě zdravotních problémů s ledvinami může také zvyšovat riziko jiných onemocnění, jako je například infarkt myokardu. První příznaky onemocnění ledvin nejsou poznat, a o to více je důležitá správná prevence.

 

Světový den ledvin (World Kidney Day) každoročně vyhlašují dvě světové zdravotnické organizace – Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations) a Mezinárodní nefrologická společnost (International Society of Nephrology). Hlavním cílem tohoto dne je snaha mezi zdravotní i širokou veřejnost co nejvíce rozšířit povědomí o nemocech ledvin, jejich prevenci, diagnostice a možnostech léčby.

Vyšetření ledvin zdarma a bez objednání

Při této příležitosti nemocnice, ambulance i dialyzační střediska zvou veřejnost k preventivním prohlídkám zdarma a bez nutnosti objednání. Každé zdravotnické zařízení přitom může mít podobu Světového dne ledvin lehce odlišnou, proto se včas dopředu informujte, jak to bude vypadat na nefrologických pracovištích právě u vás.

Letošní Světový den připadl na 8. března, kdy slavíme Mezinárodní den žen. To je také jeden z důvodů, proč je letošní už 13. ročník zaměřený na specifika onemocnění ledvin právě u žen. Některá onemocnění jako lupusová nefritidia či infekční záněty ledviny postihují častěji ženy. Chronické onemocnění ledvin přitom může snížit plodnost a ohrozit těhotenství.

Nemocné ledviny nebolí

Onemocnění ledvin může postihnout kohokoliv, aniž by nemocný zpočátku vůbec poznal, že jej něco trápí. Riziko vzniku nemoci ledvin navíc zvyšují některé nemoci, nejčastěji se jedná o cukrovku (diabetes mellitus) a arteriální hypertenzi (vysoký krevní tlak). Mezi nejčastější příznaky onemocnění ledvin patří krev v moči, únava, vysoký krevní tlak, častější močení během noci, otoky nohou apod.

Chcete-li takové situaci předejít, navštivte ve čtvrtek 8. března svou nejbližší nemocnici či nefrologické centrum, a nechte se včas preventivně vyšetřit. Čím dříve je onemocnění ledvin odhaleno, tím snadnější je léčba a včas zabráníte vzniku přidružených onemocnění.

Kdo by se měl nechat vyšetřit a co jej čeká

Ačkoliv je letošní Světový den ledvin zaměřený na ženy, vyšetřit se mohou nechat i muži. Absolvovat preventivní prohlídku by měli v ideálním případně všichni, které dlouhodobě trápí vyšší krevní tlak, kouří, jsou starší 50 let, trpí cukrovkou nebo se v jejich rodině vyskytují nemoci ledvin.

V rámci světového dne ledvin zdravotníci podrobují zájemce vyšetření moči a/nebo krve, případně využívají dalších metod k odhalení možných příčin. Některá pracoviště nabízí i speciální poradenskou telefonní linku, kde můžete případné problémy konzultovat nebo se informovat, jak nemocem ledvin nejlépe předcházet.