Různé typy kašle. Co indikují a jak vybrat správnou léčbu?

Nastupující chladné období je spojeno s důvěrně známým zvukem, který nikdo neslyší rád. Kašel bývá krátký i neustávající, štěkavý i zajíkavý, suchý i vlhký. Je jasným příznakem většiny respiračních chorob. Kašlou dospělí, senioři i děti. A právě malé děti jsou jednou z nejohroženějších skupin: v prvních třech letech jejich života musí jejich organismus bojovat s virovými či bakteriálními infekcemi několikrát do roka.

Aby toho nebylo málo, je kašel jedním z řady příznaků obávaného onemocnění Covid-19, které se světem stále šíří a Světová zdravotnická organizace (WHO) jej označila za globální pandemii.

Jaké typy kašle existují? A dá se podle nich poznat onemocnění? Rozhodli jsme se sestavit výběr nemocí, z nichž každé má „svůj typický“ kašel.

Koronavirus: obvyklý je suchý a lehký kašel, doprovázený horečkami a dalšími příznaky

Začněme právě u Covid-19. Když v současnosti někoho slyšíme hlasitě a ustavičně kašlat, začneme ho automaticky podezírat, zda nešíří neblaze proslulý koronavirus SARS-CoV-2. Je nutné mít na paměti, že kašel, zvláště v počáteční fázi onemocnění, bývá u koronaviru jen lehký a především suchý. V případě této nemoci dochází k překrvení a podráždění sliznic dýchacích cest. Tvorba hlenu se přitom nezvyšuje.

Ve většině případů (zvláště u mladších a zdravějších lidí) zůstane jen u tohoto, případně se dostaví horečka, únava a bolest svalů. U těžších případů, kde koronavirus postiženého nutí k bolestivému štěkavému kašli a významně ztěžuje dýchání, už dotyčný leží v posteli s horečkami.

Z toho jde jednoznačně vyvodit: setkáme-li se na ulici nebo v prostředku MHD s člověkem, který trpí hlasitým vlhkým kašlem, nemusíme hned panikařit: Covid-19 to nejspíš nebude. Kontaktu se ale přesto vyhněme, protože nakažlivé jsou i další nemoci, o kterých bude ještě řeč.

Nachlazení: vykašlávání hlenů, bolesti v krku

Zvýšená teplota, ojediněle horečka, bolesti v krku, a především neustávající kašel patří mezi hlavní symptomy nachlazení. Nejčastěji je způsobuje jeden z takzvaných rhinovirů, nejinfekčnějších nositelů nachlazení v lidské populaci. Ve skutečnosti ale nachlazení mohou způsobit až dvě stovky různých původců *.

Nachlazení je nemocí, která provází lidstvo odnepaměti. A tak to zřejmě i zůstane, protože proti rhinovirům neexistuje vakcína. Průměrný dospělý člověk se nachlazením nakazí dvakrát až třikrát ročně, průměrné dvouleté dítě šestkrát ročně *. S nemocí bývá spojen kašel, který může být zpočátku suchý, typický je však spíše vlhký. Barva hlenu vykašlávaného z dolních cest dýchacích může být čirá, žlutá nebo i zelenavá.

Zvláště děti je nutné neustále poučovat, aby smrkaly a kašlaly do kapesníků a hleny pokud možno nepolykaly. Cílem správné léčby je usnadnit vykašlávání hlenu z dýchacích cest. Od toho jsou k dispozici léčebné sirupy. Oblíbenou volbou jsou rostlinné přípravky obsahující lípu nebo břečťan. Tyto léčivky jsou odedávna známé svými účinky na dýchací cesty, imunitu a na uklidnění. Břečťan také působí protizánětlivě.

Bronchitida: nejdříve suchý kašel, později záchvatovitý s vykašláváním hlenů

Až na dva týdny se může protáhnout onemocnění bronchitidou neboli zánětem průdušek. Ten se v mnohém podobá nachlazení, někdy je důsledkem neléčeného nachlazení nebo komplikací spojených s nachlazením.

Rozdíl spočívá ve vyšší teplotě (až 39 °C) a v širší paletě příznaků. Kašel je nejdříve suchý, ale s rychlým nástupem nemoci se mění na vlhký. K ucpanému nosu a vykašlávání hlenu se přidává dušnost a bolest svalů a kloubů.

Lékaři rozlišují dva typy bronchitidy. Akutní trvá nejdéle dva týdny a je častá v zimních měsících nebo ve smogových obdobích. Chronická může trvat až několik měsíců. Trpí jí zejména kuřáci, ale také horníci nebo pracovníci v těžkém a chemickém průmyslu.

Zánět hrtanu a průdušnice: hrubý kašel a chraplavý hlas

Hovoříme-li chraplavým a zastřeným hlasem, je to nejčastěji z důvodu dlouhého řečnického výkonu, po zábavné a dlouhé party spojené se zpíváním a křičením, případně jde o následek vdechování chemických zplodin a kouře. Také ale může jít o nemoc známou jako zánět hrtanu či průdušnice (nebo jejich kombinaci). Záněty hrtanu (laryngitida) nebo průdušnice (tracheitida) se kromě poškození hlasu projevují suchým, typicky štěkavým kašlem s dušností. K tomu se přidává bolestivé hrdlo a ztížené polykání. Hlas se někdy může dočasně zcela ztratit. U malých dětí je třeba dát větší pozor, protože může dojít k zúžení hrtanu natolik, že hrozí udušení.

Nemoc odhalí lékař pohledem do krku, kde je vidět charakteristické zduření hlasivek a sliznice hrtanu. Důležitý je klid na lůžku, šetření hlasivek a snižování teploty.

Černý kašel: kašlání může natolik dráždit, že vyvolá zvracení

Do výčtu přidáváme také černý kašel. Ačkoliv se toto onemocnění donedávna bralo v České republice za takřka vymýcené, nemocných u nás každoročně přibývá**.

Černý kašel je onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Postihuje hlavně děti do šesti let věku, ovšem nakazit se může kdokoli. Starší děti a dospělí se z onemocnění zotaví, ale pro kojence může být černý kašel smrtelný.

Nemoc se projevuje velmi silným dráždivým kašlem, který při nadechování zní jako kokrhání kohouta. Osoba kašle tak silně, že se může i pozvracet nebo si zlomit žebra. Tělesná teplota dosahuje až 40 °C. Na léčbu se používají širokospektrální antibiotika, ale základní prevencí má být očkování, které je u dětí povinné již od roku 1958 a provádí jednou za deset let.**

Co se děje v dýchací soustavě, když jsme „zahlenění“?

Za normálních okolností máme v dýchací soustavě hlen neustále. Má význam při zvlhčování vdechovaného vzduchu a zachycují se na něm cizorodé částice, které jsou průběžně vynášeny ven, aniž bychom si toho všimli. Na sliznici dýchací soustavy totiž máme řasinky, které se neustále pohybují a ono „vymetání smetí“ mají na starost. Problém nastává v okamžiku, kdy se řasinky přestanou hýbat. Důvodem je zahlenění, neboli přílišné množství hlenu, které řasinky nezvládnou. Hlen se následně zahustí a o to více znesnadní řasinkám pohyb. Volné dýchací cesty jsou ale pro život nezbytné, proto nás příroda vybavila vrozeným kašlacím reflexem.

Jak podpořit uzdravování?

  • Odpočívejte, vleže na zádech si více podložte hlavu
  • Pijte teplé tekutiny
  • Udržujte přiměřenou teplotu a vlhkost v bytě
  • Nekuřte
  • Stravujte se lehce

Usnadnění průběhu kašle podporují bylinné sirupy a čaje s obsahem břečťanu nebo lípy. Vhodné jsou i inhalace minerálních vod obsahující ionty draslíku, chloru, jodu a sodíku (postačí i osolená voda). Nedoporučují se sladké a mléčné výrobky, které mohou podporovat tvorbu hlenu.

Pokud si nejste jistí, zda podávat léky na suchý nebo vlhký kašel, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, špatná volba by mohla způsobit další zdravotní komplikace.

Zdroje:

* Praktické lékárenství: Samoléčba příznaků chřipky a nachlazení [online]. Olomouc: Solen, s.r.o. 2019 [cit. 6. 8. 2020]. Dostupné na: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2019/04/10.pdf

** Černý kašel [online]. Brno: Avenier a.s. [cit. 6. 8. 2020]. Dostupné na: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/cerny-kasel#top