Proč jsou celiakie a jiné formy nesnášenlivosti lepku tak rozšířené? A jak s nimi cestovat?

Celiakie je typickým příkladem civilizační choroby. O případech lidí, kteří špatně snášejí lepek, se naše babičky mohly maximálně dočíst v knížkách.  Mezi lidmi naší generace je ale těchto lidí už poměrně dost a počet neustále narůstá. Podle magazínu The Scientist mělo v roce 1950 celiakii jen 0,1% mladých dospělých v Minnesotě, zatímco v roce 1995 jich bylo již celé procento. Tyto výsledky přineslo jednoduché porovnání vzorků krve. Podobný test provedli ve Švédsku, které si v 80. a 90. letech prošlo jakousi epidemií celiakie. Zde byla roku 1997 choroba diagnostikována až u 2-3% lidí, kteří dosáhli věku 12 let.

Nemocných je ale ve skutečnosti mnohem více. Český Institut klinické a experimentální medicíny tvrdí, že celiakii má každý pátý člověk z tisíce obyvatel, ale jen 15% z nich o nemoci ví. A oproti původním předpokladům nejde o onemocnění dětského věku. Celiakii tak můžete dostat i jako dospělý jedinec.

Celiakie není alergie

Celiakie je chronická choroba, která je způsobena nesnášenlivostí glutenu čili lepku. Hodně lidí nesprávně zaměňuje celiakii za alergii na lepek. Alergie na lepek je samostatná choroba, jejíž příznaky (svědění v ústech, bolest v krku, zvracení) zaznamenáváme okamžitě po požití lepku. Jistou výhodou oproti celiakii je, že alergie je léčitelná. To celiakie se projevuje svými příznaky až po několika hodinách, ba i dnech od pozření potraviny. Proto hodně lidí dlouho netuší, že touto nemocí trpí. Úplné odstranění nemoci není v současné době možné. Celiakie je tak pomyslnou koulí na noze, která postiženého doprovází do konce života.

Účinné řešení? Jedině přísná dieta

Tak jako není známa efektivní léčba, není známa ani příčina výskytu nemoci. Odborníci vinu připisují změně stravovacích návyků v posledních generacích a – paradoxně – vysokým hygienickým standardům, které panují okolo nás v posledních desetiletích.

Při celiakii je lepek nežádoucí látkou, která poškozuje sliznici tenkého střeva a tudíž i jeho vstřebávací funkce. Proto organismus hůře vstřebává živiny, vodu i minerály a vitaminy. Co je důsledkem? Průjmy, nadýmání, únava, a dále pak chudokrevnost, předčasné řídnutí kostí a poruchy kůže, poškození vlasů i zubů, úzkost až deprese. Z toho je jasné, že celiakie má nejen střevní, ale i mimostřevní příznaky.

Jedinou cestou, jak zabránit nejhoršímu, je zavést bezlepkovou dietu. Při ní se musíte vyvarovat všem výrobkům z obilí, tedy i mouce, strouhance, jíšce, těstovinám a knedlíkům a také moukou zahuštěným polévkám a omáčkám. Povoleny naopak jsou potraviny z rýže, brambor, kukuřice a pochopitelně maso, ovoce a zelenina.

Při cestování do zahraničí mějte po ruce kartičku

Výběr produktů, které mají 0% obsah lepku, je v dnešní době už poměrně široký. Každý se rychle zorientuje, kde v blízkosti bydliště zakoupit ty správné potraviny.

Potíž může nastat při cestování. Protože je doba dovolených, upozorňujeme na webové stránky www.celiak.cz, kde je možné najít všechny potřebné informace. Praktickou pomůckou jsou restaurační kartičky – jednoduše si stáhnete krátký text, který stručně říká, co je celiakie a co člověk na bezlepkové dietě jíst smí a co nesmí. Text si stáhnete v libovolném jazyce a poté jej můžete ukázat na místě vašeho zahraničního pobytu kdykoli je to zapotřebí – v obchodě i v restauraci.

Přesto ale doporučujeme si na dovolenou přibalit vlastní zásoby a jíst a pít vyzkoušené potraviny. Ty můžete nakoupit v lékárnách PharmaPoint, objednání je možno přes náš rezervační systém na stránce https://bezlepek.pharmapoint.cz/.

 Jste-li zdraví, bezlepkovou dietu nepotřebujete

Na závěr malá připomínka. Pokud celiakií ani alergií na lepek netrpíte, není bezlepková dieta vůbec zapotřebí. Lepek je tradiční součástí evropské kuchyně, je zdrojem bílkovin a zdravé osobě v přiměřeném množství nijak neublíží.

https://www.the-scientist.com/features/the-celiac-surge-31438

https://www.ikem.cz/cs/celiakie/a-1980/

https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/rozdil-mezi-alergii-na-lepek-a-celiakii

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/celiakie-je-nevylecitelna-ale-bezlepkova-dieta-vam-zachrani-zivot.A110124_133047_zdravi_pet