Nachlazení a chřipka: Proč jsou v zimě častější?

woman

Bolest v krku, rýma a kašel nás provází zimou téměř jako věrní psi. Takové běžné nachlazení zdravý člověk ustojí bez omezení. Avšak někdy se přidají horečky, únava, malátnost, nechutenství a bolesti kloubů a svalů, které nás na pár dní vyřadí z běžného života. Zima je obdobím nemocí, před kterým nás nejlépe ochrání silná imunita. O tu je však třeba pečovat po celý rok, nejen v zimě.

Teple oblečení lidé s kapesníkem v ruce představují klasický zimní obrázek. Proč tomu tak je? Jednoduše proto, že venkovní chlad a suchý vzduch ve vytopených interiérech dráždí, a tím i narušují, sliznici horních cest dýchacích. Po celý den jsme tak pro viry snadnější kořistí. S koncem topné sezóny ztrácí virus příležitost uchytit se tak snadno. Oproti létu pronikne do lidského organismu během zimy až trojnásobek virů vyvolávajících různá onemocnění, nejčastěji právě nachlazení a chřipku.

Nachlazení versus chřipka
Přestože o nachlazení a chřipce jsou ročně popsány stohy papírů, spousta lidí si tato dvě různá onemocnění stále plete. Zatímco obyčejné nachlazení doprovází rýma, kýchání, bolest v krku a případně kašel, chřipku poznáme podle prudkého nástupu horeček a dalších příznaků – nechutenství, únavy a malátnosti a neustávajících bolestí hlavy, kloubů a svalů.

Nachlazení nevyžaduje žádné velké omezení, ani zvláštní léčbu. Důležitý je klidový režim, strava bohatá na vitamíny a dostatek tekutin. Ať už se snažíme jakkoliv, nachlazení se obvykle zbavíme nejdříve za týden. Avšak na rozdíl od chřipky potíže odezní úplně, bez potřeby další rekonvalescence.

Průběh chřipky je daleko závažnější a z postele nás nemoc nepustí několik dní. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, na které každým rokem umírají lidé, proto se nevyplácí tuto nemoc podceňovat a přecházet ji. Akutní fáze obvykle trvá 5 až 7 dní a při nedostatečné léčbě se k ní může přidružit bakteriální infekce vedoucí k zánětu průdušek, zápalu plic až zánětu pohrudnice či srdečního svalu. Po odeznění akutní fáze se člověk nemusí cítit „ve své kůži“ ještě pár týdnů.

Nejlepším bojovníkem je silná imunita
S nachlazením i chřipkou si nejlépe poradí silný a zdravý imunitní systém, který na viry reaguje okamžitou produkcí protilátek. Celoročně bychom proto měli dbát na zdravý jídelníček plný vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Nezbytný je dostatečný pitný režim a samozřejmě pravidelný pohyb. V posledních letech je k dispozici také očkování proti chřipce, které je doporučováno zejména seniorům a jinak oslabeným lidem. Chřipka totiž často zhoršuje průběh chronických onemocnění. Její úhradu nabízí některé zdravotní pojišťovny jako jeden z benefitů.

I přes všechna opatření nás nachlazení či chřipka nemusí minout. Viry jsou totiž velmi zákeřné a dokáží imunitu zaskočit. V takovém případě zpomalíme a poskytneme organismu prostor, aby se s nemocí vypořádal. Pomůže především klid na lůžku. Lehká strava a hlavně dostatek tekutin, které kašlem, smrkáním i pocením ztrácíme. Neměli bychom také zapomínat na dostatečnou výměnu vzduchu ve své domácnosti, větší vlhkosti dosáhneme pravidelným větráním. Pomoci mohou volně prodejné léky na snížení horečky, zvlhčení vysušeného nosu, zmírnění rýmy, bolesti v krku či kašle.

Vzhledem k tomu, že chřipka je virové onemocnění, neúčinkují na ni antibiotika. Při těžkém průběhu může lékař doporučit antivirotika. Důležité je jejich včasné podání do 48 hodin po výskytu příznaků, neboť tyto látky nedokáží virus přímo ničit, ale zabraňují jeho množení. Umožňují tak organismu infekci lépe zvládnout a s virem se vypořádat.