Na něco umřít musíme. Proč ale zrovna na kouření cigaret?

Cíga, špinky, retky, klejky, Tuberyho tyče, hřebíčky do rakve… Mnohé z nás doprovází od raného věku až do hrobu. Což většinou bývá dříve, než by bylo nutné. Že cigarety vážně poškozují lidské zdraví, je fakt, o kterém nemá smysl se dlouze rozepisovat. Všichni jsme se na toto téma už něco načetli a naposlouchali, mimo jiné v souvislosti s protikuřáckým zákonem, který vstoupil v platnost 31. května 2017 a který přiměl hodně lidí, aby se svým zlozvykem nadobro skoncovali. Například v kategorii mladých lidí mezi 15 – 24 let se podle dat Státního zdravotního ústavu celá čtvrtina kuřáků přeměnila v nekuřáky.

Čím je člověk mladší, tím snáze umí eliminovat své špatné zvyky. Starší lidé, kteří chtějí přestat kouřit, to mají nesrovnatelně těžší. Jak se nadobro rozloučit s něčím, co jste provozovali den co den celé desítky let?

Přečtěte si přehled pěti účinných metod. A pokud jste skutečně odhodláni přestat kouřit, neváhejte je zkusit třeba všechny najednou.

Substituce – nahrazení zlozvyku jiným (zlo)zvykem

O tom, že si někteří lidé v rámci odvykání dávají místo cigarety žvýkačku, jste jistě již slyšeli. Možných substitutů je ale více. Některé jsou zdravější (místo cigarety vypít sklenici vody nebo si vyčistit zuby), jiné méně (sníst kousek dortu nebo čokolády). Slavný nizozemský fotbalista Johan Cruijff, kdysi náruživý kuřák, po prodělané operaci srdce v roce 1991 začal nahrazovat cigarety lízátky. Fanouškům Barcelony se naskýtal zvláštní pohled, když viděli fotbalovou legendu koučovat velké zápasy s dětskou cukrovinkou v ruce.

Těžko říci, o kolik lízátka prodloužila Cruijffův život, nutno ale říct, že hříchy mládí fotbalového giganta nakonec dohnaly a v roce 2016 ve věku 68 let zemřel. Příčinou úmrtí byla rakovina plic.

Fyzická aktivita

Máloco spolehlivě odvede pozornost od neúprosné touhy po cigaretě, jako sport. Cvičení dokáže namíchat v těle blahodárný koktejl pozitivních hormonů, jako jsou serotonin a dopamin. S jejich přítomností vzroste také hladina endorfinu. Dejte se tedy do pohybu a oddalte tak chuť na cigaretu. A že není čas a místo pro sport, když po cigaretě toužíte zrovna během přestávky v práci? Vždy se nějaká možnost najde. V relaxační místnosti udělejte pár sedů lehů nebo dřepů. Také se můžete jednoduše projít po schodech o pět pater výš a zpátky.

Deník

Vypsat se ze závislosti na cigaretách? Proč ne. Využijte pauzy na cigaretu k tomu, abyste si udělali zápisek do deníku. Forma je jen na vás. Umělečtější duše se pokusí o báseň nebo relaxační kresbu, jiní se zase pokusí vyjmenovat všechny své sžíravé pocity a třeba si i pěkně od plic zanadávat. Prostor by ale měla dostat i pozitivní motivace. Poznamenejte si do zvláštního odstavce, kolik peněz jste ušetřili, když jste si v daný den ani jednou nezapálili.

Nikotinové náplasti, spreje nebo žvýkačky

Mimořádně účinnou variantou jsou speciální výrobky přímo určené k ukončení závislosti na cigaretách. Někteří neúspěšně odvykající kuřáci je sice kritizují, pravdou ale je, že se k těmto produktům nesmí přistupovat jako k zaručenému všeléku. Jako každá jiná metoda i tato stojí a padá na vůli samotného pacienta. Nikotinové náplasti, spreje nebo žvýkačky jsou skvělým společníkem do prvních fází bezcigaretové kúry, protože jejich používáním kuřák získává dávku nikotinu, která je ovšem nižší než v cigaretách. Navíc tyto výrobky neukrývají žádné další škodlivé látky. Řeč je o dehtu, těžkých kovech, derivátech dusičnanů a radioaktivních látkách typu polonium nebo radon. Všechny tyto látky obsažené v cigaretách představují mnohem větší zlo pro lidské tělo, než samotný nikotin.

Nikotinové spreje nebo žvýkačky mohou na někoho působit odpudivě svojí chutí. To je ale důsledek jejich složení. Okamžitě po aplikaci je odbourána bezprostřední chuť zapálit si cigaretu, protože tělo je uspokojeno přijatou dávkou nikotinu. Jde o skutečné fyziologické procesy a nikoli o placebo efekt.

Tyto výrobky se skvěle hodí pro mírnění abstinenčních účinků. Brání tomu, aby pacient do sebe vpravoval toxické chemické látky obsažené v cigaretách a zároveň mírní psychickou závislost na nikotinu.

Silná vůle

Už bylo řečeno výše, ale pro jistotu to zopakujme – bez silné vůle není žádný recept účinný. Opakujte si denně, proč je dobré se cigaret zbavit. Dobře si propočítejte, kolik peněz ušetříte, jak se váš byt stane příjemnějším místem k pobytu pro vás i vaše návštěvy, jak se zlepší vaše dýchání, jak snížíte riziko onemocnění některou těžkou a skutečně bolestivou chorobou.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/protikuracky-zakon-ministerstvo-zdravotnictvi.A190530_081932_domaci_linv;

https://www.idnes.cz/onadnes/protikuracka-poradna-mudr-langrove.Clangerova;

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/418002-koncite-s-kourenim-udelejte-to-jednou-provzdy.html;

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/in-depth/nicotine-craving/art-20045454;https://cs.wikipedia.org/wiki/Johan_Cruijff;

https://www.vitalia.cz/clanky/prestavate-kourit-prehled-moznosti-pro-zacinajici-nekuraky/