Na horách pleť potřebuje zvýšenou péči

Zima běží v plném proudu, a i když to v Čechách příliš nevypadá, v Alpách se lyžuje jako o závod. Těšíte se i vy na dlouho očekávanou lyžovačku s rodinou či přáteli? Myslete přitom také na svou pokožku. Vaše pleť dostane na horách pořádně „zabrat“, a proto byste jí měli věnovat zvýšenou péči.

Zimní dovolená je stejně oblíbená jako letní. Lyžování mezi alpskými vrcholy je jedinečným zážitkem, který přináší osvěžení mysli a zároveň zápřah pro fyzičku. Tělo dostává zabrat, nemluvě o večerních „sezeních“ v místních barech a restauracích. Chladné počasí, mráz a přechody do vytápěných prostor dávají zabrat také naší pleti, kterou je třeba o to více chránit a vyživovat.

Jakých nejčastějších chyb se dopouštíme?

Spousta žen se o svou pleť stará dle nejlepšího vědomí. Bohužel přitom opakuje tytéž chyby a věří často opakovaným pověrám, které v péči o pleť kolují.

  1. Pozor na špatné krémy

Základem dobré péče je kvalitní krém, který odpovídá typu pleti, ale také ročnímu období. Krémy, které jsou doporučené v létě, nejsou vhodné v zimních měsících. Pleti prospívají speciální hydratační krémy s vyšším podílem tukovým látek. Krémy na zimu by měly obsahovat ceramidy, cholesterol, rostlinné oleje a antioxidanty chránící pleť před vlivem škodlivého smogu. Pleť navíc potřebuje dostatek vláhy a výživy, a proto se nebojte použít více krému než obvykle. Jednou za týden naneste na pleť výživnou pleťovou masku.

  1. Také v zimě je třeba chránit pleť před sluncem

Častou chybou je nepoužívání krému s ochranným faktorem před slunečním zářením. Zejména na horách ve vysokých nadmořských výškách dokáže být slunce stejně ostré jako v létě. Spáleninám, vyrážkám a předčasnému stárnutí se vyhnete díky opalovacímu krému a nezapomeňte ani ochrannou tyčinku na rty. Nechráněné rty pálí a mohou popraskat. Chraňte tedy jemnou kůži na rtech pomocí balzámu s UV filtrem nebo vazelínou.

Bílý sníh odráží až 80 procent UV záření, a proto je jeho intenzita výrazně vyšší. Používat bychom měli krémy a tyčinky s ochranným UV filtrem a zapomínat bychom neměli ani na sluneční a lyžařské brýle.

  1. A zase ten pitný režim

Nedostatek tekutin je problémem po celý rok. V zimě je to ještě horší, jelikož chladnější počasí navozuje pocit menší potřeby tekutin. V zimě jednoduše méně pijeme a pleť je poté suchá a šupinatá. Nezapomeňte tedy dostatečně pít a to zejména čistou vodu a čaj. Upozorňujeme, že oblíbená káva a alkohol pleť dehydratují.

  1. Ach ty ruce

Na namáhanou pokožku rukou se zapomíná ještě více než na rty. Ruce přitom používáme neustále a mráz jim nesvědčí také. Pokožka je vysušená a nehty se snadno třepí a lámou. Ruce si proto pravidelně krémujte a hlavně používejte rukavice. Jednou za čas použijte peeling a pokožku alespoň jednou týdně promasírujte a zjemněte speciálním výživným olejíčkem.

RADA NA ZÁVĚR

Dovolená svádí k nezdravým návykům. Přecpáváme se nezdravými jídly, pijeme více alkoholu a vynecháváme pravidelnou péči o pleť. Pleť ale dovolenou nemá nikdy. Nevynechávejte rutinní péči o svou pleť. Vaše pleť se vám odvděčí zdravým a mladistvým vzhledem.