Jaro je opět tu. Přivítejte jej pohybem

Je to pouhých pár dní, co jsme oficiálně přivítali jaro. A nejsme jediní. Příroda kolem nás se pomaloučku zelená a rozkvétá, teploty zlehka stoupají a dny se příjemně prodlužují. Nejvhodnější čas probudit se ze zimního spánku a přivítat jaro pohybem a to nejlépe na svěžím jarním vzduchu.

Jaro, léto, podzim a zima. Roční období se pravidelně střídají, stejně jako každý den vychází a zapadá slunce. Každé období přináší jiné radosti i starosti. Ačkoliv existuje řada lidí zbožňující chladné zimní měsíce, valná většina dává přednost teplejším jarním měsícům a létu. Teplé a dlouhé dny totiž mnohem více přejí aktivními životu venku.

Vždy s příchodem prvních opravdu teplých a slunečných dní lze pozorovat zvyšující se počet lidí jak v městských ulicích, parcích a přírodě vůbec. Lidé se přestávají choulit pod teplými kabáty a již nespěchají z práce rovnou domů, aby se ohřáli. Naopak. Kabáty odkládají hluboko do skříně, ze kterých vytahují oblíbené sportovní oblečení a vyráží ven za pohybem. Přidejte se i vy a najděte si sport, který vám přinese potěšení.

Pohybem k lepší postavě i náladě

Neztrácejte čas otázkami typu: K čemu je pohyb dobrý? To je přece zřejmé na první pohled. Díky pravidelnému pohybu zhubnete a získáte štíhlejší a pevnější postavu, zlepšíte si fyzickou kondici a budete se cítit výrazně lépe nejen po fyzické ale také po psychické stránce. Pokud k pohybu navíc přidáte zdravější jídelníček, organismus se začne přirozeně detoxikovat a můžete si býti jistí, že se váš přes zimu zpomalený metabolismus rozjede na plné obrátky.

Zapomeňte na uzavřená fitness centra a raději vyrazte za pohybem ven do přírody. Využívejte každý slunečný den, který nastane. Odměnou vám bude příliv energie a nové chuti do života, ať už je vám 20, 40 nebo 60 let. Nemusíte hned začít běhat maratony, profesionální sport přenechte profesionálním sportovcům. Pohyb si můžete užívat po svém.

Pěšky, na in-linech či na kole

Ideálními sporty, které zatěžují, protahují i posilují celé tělo rovnoměrně, je například rychlá chůze (nordic walking), běh, jízda na kolečkových bruslích či cyklistika. Dle své fyzické kondice si vyberte sport, který bude vyhovovat právě vám. Pro starší osoby je vhodnější chůze a je jedno, zda půjde o procházky či svižnou chůzi s hůlkami.

Zdatnější mohou začít dokonce běhat. Chcete-li vydržet déle a zlepšovat svou kondici, vyzkoušejte tzv. indiánský běh, při kterém se střídá chůze s během v pravidelných intervalech. Časem zjistíte, že vydržíte běhat déle a déle. Neradi běháte sami? Zapojte se do různých skupin a přidejte se ke stejně naladěným nadšencům.

Pro milovníky “koleček” jsou určené kolečkové brusle neboli in-liny. Ve městech i jejich blízkém okolí jsou budovány dlouhé stezky s hladkým povrchem, kde se může projíždět a užívat si rychlého pohybu hodinu i déle. Na kole žádná taková omezení neplatí. Vyrazit můžete do práce i do přírody obzvláště máte-li horské kolo, se kterým hravě zvládnete silnice, ale i lehké a těžší terény v přírodě. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv pohyb, věnujte se mu s radostí, nikdy ne s pocitem nutnosti. Teprve poté z něj budete mít opravdový užitek.