Kdo by to neznal? Nevzhledné pupínky, akné, ekzémy, mastná či příliš suchá pleť na kráse ani dobré náladě zrovna nepřidají. Stačí se však na nepříjemné kožní symptomy podívat blíže a zjistíte, že se jedná o projevy špatně zvoleného jídelníčku.

Na nezdravém vzhledu pleti se totiž podílí špatná životospráva, každodenní stres, ale i třeba používání nevhodných kosmetických přípravků. Každá žena by měla znát svůj typ pleti a respektovat jej používáním vhodných krémů. Podstatný vliv však má právě skladba jídelníčku.

Nezapomínejte na vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály by měly být důležitou složkou jídelníčku každého z nás. Přispívají celkovému zdraví a neocenitelný vliv mají i na zdravě vypadající pleť, kterou vyživují, chrání a pečují o ni zevnitř. Nejúčinnějšími vitamíny jsou vitamín A (máslo, mléko, rybí tuk, brokolice, meruňky, broskve, mrkev), vitamín B (ovesné vločky, rýže, vejce, luštěniny, droždí) a vitamín C (ovoce a zelenina). Pro vzhled pleti jsou důležité také esenciální mastné kyseliny (tučné ryby, ořechy, semena, panenské oleje), zinek (ořechy, semena, maso, obiloviny, listová zeleniny) a selen (maso, ryby, ovesné vločky a ořechy).

Doplňujte vodu zevnitř

Sebedražší hydratační krémy vaší pleti nepomohou, pokud ji nedodáte dostatečné množství vody zevnitř. Pitný režim zahrnuje především neperlivou vodu, bylinné čaje a také zeleninové a ovocné šťávy. Denně bychom měli vypít 2 až 3 litry tekutin. Voda napomáhá vylučovat nečistoty a toxiny z těla ven a zabraňuje jejich dalšímu usazování. Pokud je vody málo, póry se ucpávají, vznikají záněty a zmiňované kožní potíže.

Pozor! Milovníci kávy a kofeinových nápojů by měli vypít vody dvojnásobek. Nápoje obsahují kofein, který způsobuje dehydrataci pokožky.

Zdravý jídelníček pro suchou, mastnou i citlivou pleť

Každý typ pleti má nedostatky, které lze vyvážit vhodně zvolenými potravinami. Například suchá pleť se sklonem k přecitlivělosti na chladné a větrné počasí, vyžaduje zdravé tuky. Ty obsahují zejména ořechy, tučné ryby, rostlinné panenské oleje a také avokádo. Nevhodné je pití kávy a kouření, které způsobují další vysoušení pleti.

Mastná pleť se vyznačuje sklonem k akné a více než ostatní typy zadržuje nečistoty. Ideální volbou jsou proto lehká a nízkotučná jídla, naopak zcela nevhodné jsou mastné, sladké a tučné pokrmy.

Citlivou pleť trápí ekzémy, mateřská znaménka i přecitlivělost na slunce a teplo, proto byste ji měli ochladit. Jezte hodně ovoce, zeleniny a mléčných jídel. Vhodná je například tvarohová zmrzlina. Nevhodná jsou pálivá, ostrá a horká jídla. Citlivá pleť hůře snaží velké množství soli.