Vyléčenému pacientu změnil virus barvu duhovky

Mnohé viry mohou v lidském organismu napáchat velké škody. U některých typů virů lze za zázrak považovat i samotné vyléčení. To je případ smrtelného viru Eboly, který dodnes způsobil smrt tisíců nakažených. Jeden z pacientů měl velké štěstí a vyléčil se. Virus však ve skutečnosti nezmizel.

Tímto pacientem byl doktor Ian Crozier, jenž může vyprávět o tom, jak velké štěstí jej potkalo na rozdíl od ostatních pacientů. Smrtelným virem Eboly se Ian nakazil jako dobrovolník Světové zdravotnické organizace při svém několika týdenním působení v Sieře Leoně. Byl převezen do nemocnice Emory University Hospital v Atlantě, kde se podrobil náročné léčbě. Ian nejenže přežil, ale dokonce se vyléčil. Aspoň to tak při jeho propuštění vypadalo.

Virus se “přestěhoval” do oka

Krátce po propuštění začal Ian pociťovat problémy s levým okem, v němž mu začal stoupat tlak. Měl bolesti a trápily jej problémy se zrakem. Po dvou měsících se Ian rozhodl znovu navštívit lékaře a ten na základě provedených vyšetření zjistil, že se virus přemístil do Ianova oka, kde zapříčinil všechny problémy. Aby toho nebylo málo, Ianovi se změnila i barva duhovky.

Ianovi se díky včasnému podání antivirotik Eboly nakonec zbavil úplně. Jakmile z těla zmizely poslední zbytku viru, vrátila se mu i původní barva duhovky. Bohužel řada přeživších pacientů již takové štěstí nemá.

Rohovka a varlata jsou na imunitním systému nezávislé

Tento stav nazývají lékaři jako post-ebola syndrom. U osob, které se z Eboly vyléčily, se po čase objevují následky onemocnění způsobené tím, že virus přežije v očích, ale i například ve spermatu po dobu až několika měsíců. Vyléčení pacienti nejčastěji trpí chronickými bolestmi hlavy, poruchami zraku, úplnou ztrátou zraku a částečnou či úplnou ztrátou sluchu.

Jak je možné, že se virus dokáže přemístit do jiné části těla a proč zrovna oči či varlata? Oči, varlata, ale i mozek, kůra nadledvin, játra, vlasové folikuly či placenta mají tzv. imunologické privilegium, které zamezuje rozvoji imunitní reakce. To znamená, že do určité míry, jsou tyto orgány nezávislé na imunitním systému. Virus se tak může „ukrýt“ právě sem.

Poprvé byl virus Ebola objeven v roce 1976 v Kongu (tehdy Zairu), kde propukla záhadní smrtící epidemie. Tým vědců vedených doktorem Peterem Piotem odhalil její příčinu – dosud neznámý virus, který vypadal jako červ. Pojmenován byl podle blízké řeky Eboly znamenající Černá řeka.