Víte, jak se liší UV filtry a jakou odolnost má vaše kůže?

Každý jsme jiný a proto i sluneční paprsky, dopadající na naši pokožku, na nás účinkují různě. Nejdiskutovanější je vliv UV záření. Jak na nás působí?

UV záření vyvolává v kůži tvorbu barviva melaninu. Čím více melaninu máme, tím je naše kůže tmavší. Melanin se ale u nižších fototypů tvoří pomaleji a méně, o to rychleji hrozí zčervenání či spálení pokožky.

Co je fototyp?

Fototyp vyjadřuje schopnost odolávat slunečnímu záření. Spojuje vliv přirozené barvy kůže, vlasů a očí s reakcí pokožky na opalování. Jako středoevropané se obvykle řadíme k fototypům I-III. Čím nižší fototyp máme, tím pečlivěji bychom se měli chránit a to včetně očí -i sluneční brýle by měly být vybaveny kvalitním UV filtrem.

FOTOTYP VZHLED PŘÍZNAKY
I velmi světlá pleť, zrzavé vlasy, světlé oči opaluje se do červena, nehnědne a téměř vždy se spálí
II světlá pleť, vlasy světlé nebo hnědé, oči světlé nebo oříškové červená a dosahuje jen velmi světlého opálení, často se spálí
III světle hnědá pleť, tmavé oči, vlasy různé opaluje se dobře, zčervenání nebo spálení hrozí málokdy
IV olivová pleť, tmavé oči i vlasy nikdy nečervená, spálí se zřídka
V hnědá pleť, tmavé oči i vlasy nespálí se téměř nikdy
VI hnědo-černá pleť, tmavé oči i vlasy nespálí se

Pro fototypy I. a II. platí, že se opalují pomalu a je pro ně obtížné dosáhnout kýženého bronzového opálení. Není ovšem na místě riskovat vlastní zdraví. Spálená pokožka nezhnědne. Při nadměrném slunění se může spálit i osoba s fototypem III. Jeho pokožka se však se spálením vyrovná lépe. Rozumnější je neriskovat a používat přípravky s odpovídajícími UV filtry, které pokožku ochrání před spálením, předčasným stárnutím i dalšími riziky.

Paparsky UV spektra procházející atmosférou rozdělujeme na dva druhy:

UVA paprsky pronikají hluboko do kůže, kde vyvolávají zarudnutí, které ale brzy vybledne. Z dlouhodobého hlediska poškozují strukturu pokožky, vyvolávají předčasné stárnutí a jiné změny.  Částečně pronikají i přes sklo.

UVB paprsky dokáží vyvolat akutní poškození kůže, projevující se zčervenáním až spálením. Má se za to, že právě UVB vyvolává opálení trvalejší povahy.  Podílí se však na chronickém poškození kůže. Opakované spálení má souvislost s vyšším výskytem nádorů kůže.

Nejvyšší intenzita UVB záření je přibližně mezi 10-16 hodinou; v ranních a večerních hodinách však stoupá podíl UVA. Pokožku proto nejlépe ochrání přípravky kombinující UVA i UVB filtry.

Co je UV filtr?

Účinné látky většiny opalovacích přípravků fungují na chemickém nebo fyzikálním základě.

Fyzikální filtry jsou známé také pod označením minerální či anorganické. V opalovacích přípravcích jsou ve formě drobných částic, které zůstávají na povrchu kůže a vytváří tak jakési zrcadlo, které odráží záření. Tyto filtry jsou dobře snášené i alergiky, účinkují ihned po nanesení, mívají však „estetickou nevýhodu“ ve formě bílého filmu na kůži. U neposedných dětí podle něj lépe poznáte, zda jsou namazané. Novinkou jsou fyzikální filtry s nanočásticemi, které jsou tak malé, že bílý film není vidět.

Chemické filtry, jinak také označované jako organické, se vstřebávají do kůže a mají schopnost přeměňovat UV záření chemickou reakcí. Moderní varianty chemických UV filtrů jsou (na rozdíl od těch starších) bezpečnější a lépe snášené osobami s citlivou pokožkou. Nevýhodou je, že účinkují až po určité době (desítkách minut) od nanesení na kůži.

Nejmodernější přípravky kombinují obě schopnosti.

O nejvhodnější ochraně proti slunečnímu záření se můžete poradit ve své lékárně.