Lze podle tělesného pachu odhalit povahu?

Podle přirozeného tělesného pachu lze odhalit některé povahové rysy. Ani vůně oblíbeného parfému jej prý nedokáže úplně zamaskovat. Alespoň tak tvrdí čeští vědci. Výzkum, který se zabýval souvislostí tělesného pachu a lidské povahy provedli vědci z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy.

 Pach každého člověka je specifický a ovlivňují jej různé faktory jako genetika, strava, emocionální stav, reprodukční status či nemoc. Podle tělesného pachu údajně můžeme odhalit nejen aktuální zdravotní stav, ale také některé osobnostní rysy. Podle pachu je možné odhadnout například osobnostní vlastnosti jako dominanci a labilitu, ne však to, zda je člověk extrovert nebo introvert. Otázkou je, na kolik dokáže tělesný pach překrýt kosmetika a parfémy.

Vědci zkoumali podpaždí

Na výzkumu se kromě českých vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) podíleli také vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a polské Wroclavské univerzity. Výzkumu se účastnilo celkem 113 dobrovolníků. Hlavním cílem bylo získání odpovědi na otázku, zda lze podle čichu odhalit osobnostní vlastnosti a jaké i přes používání kosmetiky. Získané vzorky posuzovalo 68 lidí.

„V rámci experimentu byly získány vzorky podpažní vůně celkem 113 lidí, přičemž 58 bylo žen a 55 mužů. Každý z nich si do jednoho podpaží aplikoval kosmetický prostředek, který běžně používá, zatímco do druhého žádný prostředek nedal. Zároveň všichni vyplnili osobnostní dotazník, který zjišťoval míru jejich dominance, neuroticismu (nevyrovnanost, labilita – pozn. aut.) a extraverze (přizpůsobivost, otevřenost),“ uvedl Jan Havlíček z Národního ústavu duševního zdraví a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Kosmetika povahu nezmění

Používáním kosmetiky se lidé nevědomky snaží změnit své povahové rysy k lepšímu, potlačovat nevhodné vlastnosti a stát se tak sociálně žádoucnějšímu. Výsledky výzkumu však ukázaly, že parfém nedokáže přirozený tělesný pach zakrýt úplně. Mísením přirozeného pachu a parfému naopak vzniká unikátní směs jedinečná pro každého člověka. Proto je stejný parfém na různých lidech cítit pokaždé jinak.

Analýzou získaných dat vědci zjistili, že i přes použití kosmetiky lze odhalit dominanci. Hodnocení vzorků se shodovalo s informacemi uvedenými v dotazníku. Neuroticismus však odhalili pouze z přirozeného tělesného pachu “nepřekrytého” kosmetikou či parfémem. Konkrétně tento povahový rys dokáže použitý parfém dobře zakrýt.