Hormony mění ženský hlas a můžou za nevěru. Opravdu?

Za všechno můžou hormony! Na hormony se vymlouváme rádi a často. Když máme špatnou náladu, když jsme protivní a nepříjemní. Hormony přece mohou i za to, že se cítíme šťastní a zamilovaní. Muži se zase vlivem hormonů hájí při nevěře. Jak to tedy je? Opravdu mají hormony takový vliv nebo je to jen zažitý mýtus?

Z obyčejné ženy svůdnice

Hormony mají na lidské chování zásadní vliv, vědecké výzkumy to dokazují na každém kroku. Hormony například dokáží ovlivnit ženský hlas a to tak, že by se pánové měli začít obávat. Nejsvůdnější hlas prý mají ženy během plodných dní. Autory tohoto speciálně zaměřeného výzkumu jsou pánové Nathan Pipitone a Gordon Gallup.

Nahráli hlasy desítky žen v různých fázích menstruačního cyklu a nahrávky pustili mužům i ženám. Ti měli hodnotit atraktivitu hlasu. Bez ohledů na pohlaví byly za nejsvůdnější hlasy označeny ty, které byly nahrány v nejvíce plodných dnech. Hormony dokáží ovlivnit ženský hrtan a nepatrně pozměnit hlas. Na první pohled si ničeho nevšimneme, reakce je čistě podvědomá. Výsledky jiných výzkumů potvrzují, že hormony mění i vzhled – opět velmi lehce a nenápadně.

Za nevěrou stojí opět hormony

V dnešní době jsou vztahy mezi lidmi divoké. Lidé se dávají dohromady, aby se vzápětí rozešli a našli si nové partnery. Nezřídka za rozchodem stojí nevěra jednoho, někdy i obou partnerů. Někdo říká, že za to může “neslušná” doba, jiní to “hází” na hormony. Vědci z Atlanty se rozhodli tuto otázku podrobit výzkumu a svoji pozornost zaměřili na hlodavce a jejich vztahy. Hlodavci jsou totiž věrní jednomu partnerovi, i když žijí ve volné přírodě.

Vědci jim tedy začali podávat hormon vazopresin, s jehož pomocí dokázali zablokovat některé receptory. Chování hlodavců se změnilo a začali být nevěrní. Tento hormon se v lidském těle tvoří sám. Jeho výkyvy podle vědců můžou nejenom za zdravotní problémy, ale také za nevěru. S postupem věku hladina vazopresinu klesá, a to je údajně důvod, proč jsou lidé ve pozdější věku věrnější.